Смиляна

Албум "Смиляна", CD

Лиценз № 8384/ 2000 г. и лиценз №51047/2006 г, общо 72 мин 5 сек
 

Скъпи приятели,
ценители на българската народна песен,

В ръцете си държите албум с любими мои песни от македонската фолклорна област, които знам, обичате и вие.

Напуснах родното си Костурско още невръстно дете по време на Гражданската война в Гърция. В дни бурни и тежки поех незнайните бежански пътища из Европа без майка, татко и роднини. След мен останаха само мъртвите и онези живи, които още можеха да носят оръжие в борбата за справедлив живот. Без детство, без родители, без младост истинска, израснах сред чужди народи, на които дължа огромна благодарност за възпитанието и образованието си. След двадесетгодишна раздяла семейството ми се събра в Прага. Сбъдна се мечтата на родителите ми и заживяхме щастливо в Майка България, всеки със своите спомени и преживелици от четирите посоки на света – Австралия, Узбекистан, Чехия, Полша. При всичките несгоди откъде сили да пея ли? Ако не пеехме, трябваше да плачем, но човек е роден не само за мъки.

Дълбоко съм убедена, че сътвореното през вековете от предците ни трябва да се съхрани, обогати и предаде на бъдните поколения. От малка обичах да слушам и припявам на момите по селските празници. Унесена потъвах в безкрайните разкази на моя дядо Мито – илинденец, за легендарните героите на нашия изстрадал народ. Бурното време рано ме грабна от моята естествена среда и ме качи на непознатия за мен детето кораб на живота, чиито платна бяха моите ту радостни, ту тъжни детски спомени и майчините песни – нежни и лирични като „Смиляна“ и „Биляна“, героични като „Църна се чума зададе“. И когато проговорих на чужд език (не един), сърцето продължаваше да припява все тези хубави майчини песни на моя майчин език. Разбрах, че песента е сила. В книгите на възрожденците братя Миладинови, на Кузман Шапкарев и много други открих песни, които съм чувала от мъничка. Съзнателно подбирах образци от моя край, за да ги запазя за младите.

Моите песни, тръгнали от огнището в бяловаросаната къща на баба Велика, през ученическите хорове в Полша и хора на емигрантите в Прага, стигнаха до най-стария в България Ансамбъл за народни песни и танци „Гоце Делчев“ – София, създаден през 1945 г. Признателна съм на художествените ръководители на този състав Иван Павлов и Димитър Динев, които повярваха в мен и ми дадоха простор за изява и развитие като народна певица. Тук, в средата на българи бежанци от всички македонски краища обогатих репертоара си с хубави песни за бита и борбите по тези земи. С този ансамбъл живях 30 години, с него изпях и записах най-хубавите си песни. Изнесохме безброй концерти в много страни по всички континенти . С него и с диригента Любен Тачев направих първите си записи в БНР. Песните ми са аранжирани от наши талантливи и известни композитори Иван Павлов, Любен Тачев, Никола Ваклинов, проф. Кирил Стефанов, Александър Кокарешков, Емил Колев и много други, на които съм дълбоко благодарна.

Певческата ми дейност беше част от моя трудов живот, изцяло и винаги в областта на културата. Завърших Карловия университет в Прага (Философско-филоложки факултет). Дебелите книги откриха пред жадните ми за знания очи богатата ни родова и историческа памет, неизчерпаемото ни фолклорно богатство. Моята любов и интерес към духовния живот на народа ни ме насочиха към активно участие в опазването и развитието на културните ценности и културния живот на столицата. Защото народ, който пази хилядолетната си традиция, не е дошъл случайно на този свят. От всички награди и отличия през годините, най-ценно за мен остава вашето отношение, скъпи приятели, към моите песни, което не позволява те да бъдат забравени и звучат ежедневно в ефир. Моята благодарност е този албум, който създадох с обич за вас!

   Любка Рондова

 

  1. Смиляна, обработка Иван Павлов
  2. Вечер ке ти дойда, обработка Емил Колев
  3. Църна се чума зададе, обработка Любен Тачев
  4. Малкой моме цвете брало, обработка Емил Колев
  5. Извор вода изворваше, обработка Емил Колев
  6. Момина жалба, обработка Емил Колев
  7. Моми тиквешанки, обработка Емил Колев
  8. Болен ми лежи, обработка Александър Кокарешков
  9. Георги бекрия, обработка Емил Колев
  10. Женил се Петре войвода, обработка Емил Колев
  11. Ей ти, Марие, обработка Емил Колев
  12. Биляна, обработка Александър Кокарешков
  13. Кальо Калино, девойко, обработка Иван Павлов
  14. Петлите пеят, обработка Иван Павлов
  15. Песен за Георги Сугарев, обработка Иван Павлов
  16. Заспало моме край море, обработка Никола Ваклинов
  17. Велико дуельвер бугарко, обработка Любен Тачев
  18. Три коня, обработка Никола Ваклинов
  19. Отфърли си, Ленче, дулачето, обработка Иван Павлов
  20. Дотекла е вода, обработка Никола Ваклинов
  21. Не шетай пред мене, обработка Емил Колев
  22. Кито моме, обработка Александър Кокарешков